Jeg har fundet ud af, hvad en krydderurt i potte kan lide…
1.
Masser af sol og lys – men ikke for varmt. I så fald skal den have tilføjet en del vand.
2.
IKKE for meget gødning. En almindelig pottemuld er faktisk det bedste. Det synes mine urter at være enige i, så kom ikke og sig at jeg ikke advarede jer! 😉
Jeg lavede stuntet med at bruge ekstra gødning i en URTEpotte i sommer – og de døde fuldstændig. Suk.
3.
Klip dem helt ned engang imellem, så de kan skyde noget nyt afsted. De bliver så glade – det er ligesom når man selv har fået klippet garnet, så vokser det på en eller anden måde også hurtigere.
4.
Lad være med at tro, at du kan plante de der små potter du køber til en 10’er i supermarkedet. Nej, urten skal være i en rigtig urtepotte, før du kan forvente, at den ikke går kold på en omplantning…
5.
Brug den – friskklippet, i mad, og sådan… Det er jo nu en gang sådan at krydderurter en nytteplante – den skal bruges, ikke 😉
Mine urter i en specialpotte fra mit arbejde (jep – vi sælger alskens haveudstyr, hvis du spekulerede på det…) |
Et klart eksempel på, at jeg ikke var klar over punkt nummer 4… Bare rolig – de døede indenfor en måned… |
Narrefisse-purløg – det døede fuldstændig bagefter. |
Mynten i toppen klarer sig fantastisk – mens de to andre er helt til rotterene. |
Ergo: Køb dine urter i potte, hvis ikke du har dem i haven. Plant dem – i en fin skjuler. Stil dem i køkkenvinduet, giv dem vand hver dag (fx når du sidder ved siden af og spiser aftensmad), og nyd dem så i fulde drag.
Botanisten – over and out.
Hehe, du er bestemt ikke den første (kvinde), der har noteret sig krukken. Jeg er også helt vild med den!
Mange af mine veninder har bemærket den – kærestens venner har ikke rigtigt sagt noget… *G*
Men også de kvindelige redaktører på bladene jeg har snakket med, er helt tosset med den… Her synes der virkelig at være forskel på kønnene!
Meget fin anretning, du har dine krydderurter i! Basilikum plejer jeg at købe i øko-udgave i supermarkedet – de kan godt overleve i lang tid (men de drikker søreme meget vand – skal vande dem hver dag, da de står i et ret solrigt vindue).
Men det minder mig om, at jeg har to, der står udenfor, som jeg nok hellere må tage ind i dag… nu tør jeg ikke vente længere, for så snupper nattefrosten dem bare 😉